Ułatwienia dostępu

Planetobus z Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej w Czernicy

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Planetobus z Centrum Nauki Kopernik przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by spotkać się z dziećmi i młodzieżą. I tak 6 i 7 listopada na nasze zaproszenie pojawił się w Szkole Podstawowej w Czernicy. Przez dwa dni dzieci mogły wziąć udział w bezpłatnych pokazach planetarium, zadawać pytania i eksperymentować z Edukatorami z Centrum Nauki Kopernik odkrywając tajniki kosmosu.

Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 7 metrów. W środku zmieści się ok 30 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik.

Zajęcia z udziałem mobilnego planetarium są częścią programu Nauka dla Ciebie - wspólnej inicjatywy Centrum Nauki Kopernik oraz Ministra Edukacji i Nauki.

W pokazach trwających przez dwa kolejne dni łącznie wzięło udział ok. 130 osób.Okazały się one dużą atrakcją dla widzów, którzy nie szczędzili pochwał. Największe wrażenie, zwłaszcza na najmłodszych, robiły konstelacje gwiazd i układ planet, natomiast starsi mieli okazję przypomnieć sobie wiadomości dotyczące astronomii i kosmosu.

Wszyscy uczestniczący w nieodpłatnych pokazach mobilnego planetarium otrzymali „Poradnik młodego naukowca - Planetobus”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.

Szkoła otrzymała w prezencie pomoc dydaktyczną - Moduł Powietrze, produkt na licencji Centrum Nauki Kopernik. Cały projekt Modułowych Pracowni Przyrodniczych (MPP) to propozycja nowoczesnego sposobu kształcenia uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, w której nacisk położony jest na samodzielne poznawanie świata przez uczniów, poprzez obserwację i eksperymentowanie. Moduł Powietrze to autorski zestaw edukacyjny wraz z systemem przechowywania oraz narzędziami wspomagającymi proces edukacyjny umożliwiające nauczycielom prowadzenie zajęć z wykorzystaniem metody badawczej zarówno na lekcjach biologii, fizyki, chemii jak i geografii. To kompleksowa pomoc dydaktyczna, zawierająca sprzęt z wyposażenia laboratoryjnego do przeprowadzenia badań, ale także materiały i scenariusze niezbędne do uczenia praktycznego związanego z tematyką powietrza

Zajęcia dostarczyły i zapewniły dzieciom dużo wiedzy i zabawy, a także możliwość realizacji na miejscu ciekawego wizualnie materiału i rozmowy z Edukatorami.

Składam serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za przygotowanie wspaniałego poczęstunku dla Edukatorów.

Mamy nadzieję, że już wkrótce dotrze do nas Naukobus!
Joanna Cimosz-Nowak
Dyrektor S.P.wCzernicy

https://www.jelonka.com/planetobus-w-czernicy-119957