Ułatwienia dostępu

Mała książka wielki człowiek

1W tym roku szkolnym nasza szkoła przyłączyła się do kampanii społecznej ,,Mała książka - wielki człowiek”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z jej elementów są działania na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole podstawowej. Głównym celem kampanii jest zachęcenie dzieci do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych-rodziców, dziadków, opiekunów i nauczycieli. Aby zrealizować ten cel każdy uczeń w naszej szkole z klasy pierwszej otrzymał specjalną Wyprawkę Czytelniczą. W Wyprawce Czytelniczej znajduje się:

  • Książka „Pierwsze czytanki dla…” z ilustracjami Józefa Wilkonia – starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat. ·
  • Broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji. ·
    Projekt jest ogólnopolski i z całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Joanna Cimosz-Nowak
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czernicy